Ett holistiskt tillvägagångssätt för att motverka könsbaserat våld hos Maasai-flickor i Kenya
Bland Maasai-grupper i Kenya finns djupt rotade traditioner som allvarligt påverkar flickors hälsa och rättigheter, såsom kvinnlig könsstympning och barnäktenskap. Dessa sedvänjor bidrar till att flickor tvingas lämna skolan i förtid, vilket försämrar deras framtida försörjningsmöjligheter samt kränker deras rättigheter. I Kajiadoområdet har tre på varandra följande perioder av torka förvärrat den ekonomiska osäkerheten, vilket i sin tur lett till att flickor gifts bort allt tidigare för att säkra hemgift. Behovet av insatser för att motverka den rådande trenden och stärka flickors rättigheter är därför akut.
Nice Place Foundation, vill i detta projekt motverka skadliga traditioner och stärka Maasaiflickors möjligheter att leva värdiga liv fria från könsstympning, könsbaserat våld och barnäktenskap.
Projektet stöttas med 2 500 000 kronor.
Vad händer i projektet?
Projektet består av tre delar:
Utbildningsstöd till Maasai-flickor
- – Flickor som lever i särskild utsatthet väljs ut för att få extra stöd att fullföljda sin skolgång.
- – Flickorna tilldelas en mentor som ger dem stöd i att hantera specifika utmaningar och stärka deras akademiska nivå.
Ledarskapsutbildning
- – Äldre flickor genomgår en nio veckor lång intensivutbildning för att bli förändringsagenter i sina lokalsamhällen.
- – Programmet omfattar bland annat ledarskap, etiskt beslutsfattande, gräsrotsmobilisering, SRHR, bevarande frågor, programmering och påverkansarbete.
Undervisning i sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter (SRHR) i skolor
- – Uppskalning av skolbaserade SRHR-insatser för både flickor och pojkar i samarbete med utbildningsministeriet.
- – Lärare får en särskild utbildning för att kunna vidareutbilda kollegor på sina skolor och bredda spridningen av SRHR-kunskap.
Varför fick projektet stöd?
Utbildning och hälsa är grundläggande för att människor ska kunna nå sin fulla potential. För att flickor i utsatta situationer ska ges samma möjligheter krävs att normer förändras och rättigheter försvaras. På så sätt kan ett mer jämställt och inkluderande samhälle byggas.
Projektets tidsstatus
11%
Projektet startade i maj 2025 och avslutas i maj 2026
För mer info: https://niceplacefoundation.org/