Hemsidan använder cookies. Läs om vår integritetspolicy och hur vi använder cookies här.

Make Democracy Great Again 

Yttrandefriheten, föreningsfrihet och mötesfrihet är centralt för demokratin. Fria och oberoende domstolar och fri media likaså. Tyvärr har utvecklingen i världen gjort att detta aldrig är något som vi bara kan ta för givet och vi behöver påminna oss själva om det. För att vända trenden och stärka demokratin krävs, vid sidan av politiska reformer, allmänhetens engagemang och kunskap om vad som krävs för att vi ska kunna leva i en demokrati.

Riksorganisationen Folkets Hus och Parker vill i detta projekt skapa engagemang för och höja kunskapen om demokrati hos skolelever, föreningsaktiva och allmänheten samt använda kulturens kreativa kraft för att synliggöra några av demokratins grunder.

Projektet stöttas med 1 070 000 kronor.


Vad händer i projektet?

Folkets Hus och Parker kommer att ta fram ett materialpaket som deras medlemmar, beroende på sina förutsättningar och behov, kan genomföra en eller flera delar utav.

  • – Materialet bygger på befintlig kunskap och metoder vilket bland annat gör det lättillgängligt och bekant för medlemmarna.
  • – Materialet uppdateras, ompaketeras och sprids för att vara aktuellt och relevant.
  • – Genom Folkets Hus och Parkers unika förenings- och lokalinfrastruktur kommer projektet komma ut i hela landet och bli ett medborgardrivet initiativ.
  • – Paketet kommer innehålla följande delar:
    • – Utbildningsmaterial kopplat till filmen Make Democracy Great Again. Med hjälp av film ges exempel på hur hoten mot demokratin ser ut idag i olika länder, men det finns också exempel på hopp. Materialet inkluderar filmklipp i olika längder, korta tematiserade avsnitt, lektionsförslag, handledningar och begreppsförklaringar – allt lättillgängligt för lärare och elever.
    • – Filmpaket och samtalsguide för organisationens 140 biografer.
    • – Två nationella medlemsträffar och två digitala möten för erfarenhetsutbyte.
    • – En fysisk träff där medlemmar gemensamt utvärderar och tar med sig lärdomar in i fortsatt demokratiarbete.

Varför fick projektet stöd?

Många av de vardagliga saker vi gör kan vi göra för att Sverige är en demokrati. Utvecklingen i världen har emellertid gjort det tydligt att en demokrati inte är något som vi bara kan ta för givet. Allmänhetens engagemang och medvetenhet om vad som krävs för att vi ska kunna fortsätta leva i en demokrati är därför av stor vikt.


Projektets tidsstatus

23%

Projektet startade i juni 2025 och avslutas i december 2026

För mer info: https://mdga.nu/